Migrénovník - Tetradenia riparia - Iboza riparia

02.01.2022

Migrénovník patrí do čeľade Lamiaceae ako napr. mäta a šalvia. Pochádza z južnej Afriky. 

V našich podmienkach sa pestuje ako izbová kvetina, má rada sucho a teplo (teploty nad 10 stupňov). Môže dorastať až do 2 metrov. Migrénovník má stonku sfarbenú do červena a vykrajované lístky, ktoré sú pokryté jemnými chĺpkami. Kvitne bielymi /ružovými kvetmi.


Jeho esenciálny olej bol skúmaný pre jeho antimikrobiálne účinky (proti vírusom a baktériám) a uvoľňuje aj dýchanie upchatým nosom (pri inhalácii). Esenciálny olej bol skúmaný aj na dentálnu hygienu, pre zníženie baktérií spôsobujúcich zubné kazy.

Odpudzuje hmyz a bol skúšaný aj na repelentné použitie (proti komárom /kliešťom) - lokálne aplikovaný.

 
V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj ako podporná/alternatívna terapia pri liečbe bolestí hlavy (na inhaláciu) pri migrénach, stresových bolestiach hlavy i tlakových bolestiach hlavy. 

Stačí medzi prstami podrviť listy a inhalovať uvoľnené esenciálne oleje. 

Alternatívne použitie je formou masáže s masťou, ktorú si môžete vyrobiť aj doma. Masť sa aplikuje na spánky, nad koreň nosa a za ušami, kde sa jemne vmasíruje. Recept na masť : 8-10 listov migrénovníka (natrhať na malé kúsky) variť 2 hodiny na miernom plameni so 100g kokosového oleja / bambuckým maslom alebo bravčovou masťou. Po vychladení o 24 hodín precediť a uskladniť v suchu, v suchej a čistej nádobe.

 
Jeho účinky môžeme podporiť vypitím 1-2 šálok čaju zo zmesi mäty, tymianu a pamajoránu (oregáno/dobromysl).


Pozor - ako aj iné rastliny - môže u niekoho vyvolať alergickú reakciu.


Túto rastlinku si možno obľúbite podobne ako nádchovník :)


Ak sú Vaše problémy pretrvávajúce či dlhodobé je vhodné vyhľadať lekára.

REZERVÁCIA EMAILOM
neuroklinikamb@gmail.com 
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky