Post covid symptómy (dlhý covid / long covid) - 1. časť.

12.03.2021

Po prekonaní infekcie vírusom COVID 19 sa u časti pacientov prejavia ďalšie príznaky, či pretrvávanú príznaky ochorenia, aj keď akútna infekcia je už preliečená. Obtiažami trpí 15-25% pacientov a nie sú závislé na tom ako silno sa infekcia prejavila. Ich výskyt je u mladších aj starších ľudí. (V našej ambulancii, ale prevládajú ľudia do 40 rokov.) Pri vírusovej infekcii môže dochádzať k poruchám hematoencefalickej bariéry (bariéry medzi krvou a mozgomiechovým mokom). Pri poruche bariéry môže dôjsť k poškodeniu nervov a nervových vláken. Zároveň po ťažkom priebehu je vyčerpaný imunitný systém a energetické zásoby organizmu. Preto prejavy môžu byť rôznorodé u rôznych ľudí a môže byť len jeden prejav alebo aj viacero naraz.

Medzi najčastejšie príznaky sprevádzajúce infekciu covid 19 je porucha, či úplná strata čuchu a chuti. Vzniká pri poškodení nervov, ktoré sprostredkúvajú tieto zmysly. Keďže nervy sa obnovujú pomaly, k úprave stavu môže dochádzať aj 3 mesiace, ak sa stav kompletne neupraví za 6 mesiacov, tak už ďalšie zlepšenie je málo pravdepodobné. Pri liečbe príznakov je na prvom mieste aromaterapia - vdychovanie aromatických esenciálnych olejov. Musia to byť ale naozaj esenciálne oleje z rastlín a nie "vône", ktoré sú syntetické. Na inhaláciu je vhodný eukalyptus, čajovník, citrusy alebo mäta. Ďalej je vhodné čistiť nosnú sliznicu sprejom s obsahom morskej vody a kys. hyaluronovou , ktoré pomáhajú regenerovať poškodenú sliznicu. Ďalším vhodným prípravkom je nosný sprej s bylinkovými extraktmi a kys. hyaluronovou (napr. RymaSTOP).

Ďalším častými príznakmi, ktoré vznikajú a pretrvávajú po infekcii je únavový syndróm - pocit vyčerpania, neschopnosť dlhšej pracovnej záťaže, často aj s poruchou spánkového cyklu a bolesťami svalov a kĺbov. Pri týchto problémoch je vhodné užívať upokojujúce čaje večer pred spaním (medovka, levanduľa, valeriána). Je možné využiť aj bylinkové preparáty (napr. Persen, Baldrian). Je vhodné chodiť spať v rovnaký čas. Pol hodinu až hodinu pred spaním už nepozerať TV, do mobilu a PC monitora. Cez deň sa snažiť nespať. Ráno po prebudení je vhodné užiť povzbudzujúce čaje - ginko biloba, maté, guarana, ženšen. Je možné užívať aj vitamínové preparáty s obsahom extraktu z ginka (napr. Revitanerv strong), ktoré pomáhajú k obnove nervovej sústavy a zlepšujú prekrvenie mozgu a svalov.

Po ťažkom priebehu bývajú častejšie dychové obtiaže, pocit dychovej nedostatočnosti a skrátenia dychu. Tie môžu byť spôsobené priamym poškodením pľúc, kde dochádza k výmene plynov, ale môžu byť aj pri zablokovaní rebier, hlavne ak ich sprevádzajúcim znakom sú bolesti medzi lopatkami či pri hrudnej kosti pri nádychu. Pri týchto obtiažach je najvhodnejšia inhalačná liečba (napr. harmanček, alebo špecifická bronchodilatačná inhalačná terapia po konzultácii u lekára). V prípade zablokovaných rebier (napr. po dlhšom kašli) pomáha aj masáž chrbta alebo fyzioterapia (manuálne uvoľnenie zablokovaných rebier) a suché teplo v oblasti hrudnej chrbtice - termofor, hrejivý vankúš či deka.

V plánovanom pokračovaní článku sa dozviete o ďalších prejavoch: pretrvávajúci kašeľ a zahlienenie, bolesti hlavy, poruchy sústredenia a pamäti, závraty.  2. časť

REZERVÁCIA EMAILOM
neuroklinikamb@gmail.com 
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky