Post covid symptómy (dlhý covid / long covid) - 2. časť.

22.03.2021

Ako sme si povedali už v predchádzajúcom článku u časti pacientov po prekonaní infekcie covid 19 pretrvávajú symptómy aj naďalej.

Jedným z častejších príznakov je aj pretrvávajúce zahlienenie a kašeľ. Pri zahlienení je kašeľ skôr vlhší. V tom prípade je potrebné podporiť vykašliavanie hlienov. Vhodné sú prípravky s acetylcysteínom alebo guajfenezínom. Z prírodných liečiv je vhodné piť čaj z lipy alebo kvetov bazy. Vhodné je aj naparovanie či preplachy nosa /dutín morskou vodou.

Pri suchom kašli bez zahlienenia je vhodné užiť prípravky tlmiace kašeľ, hlavne v noci, aby sme mali nerušený spánok. Vhodný je napr. Sinecod/ Stoptussin/ Ditustad. Môžete si tiež urobiť čaj z medovky, tymiánu a pamajoránu (oregána).

Pri bolestiach hlavy je najlepší pravidelný spánkový režim s dostatkom neprerušovaného nočného spánku. Dostatočný príjem tekutín. Vhodné sú minerálky s obsahom horčíka alebo z mäty, harmančeka, levandule a tymiánu. Vhodné sú aj masáže krčnej chrbtice a spánkov. Najlepšie je na masáž použiť bylinkové oleje (napr. levanduľový).

Pri poruchách sústredenia a pamäti, kedy sa nevieme zamerať na jednu činnosť a dlhšiu dobu ju vykonávať, alebo sme "zábudliví" či roztržití je vhodné tiež dodržiavanie spánkového režimu a hlavne spánkovej hygieny. To znamená, že pred spaním aspoň pol hodinu už nepozerať TV, do mobilu či PC. Snažiť sa chodiť spať v rovnaký čas každý deň a nepospávať si kedykoľvek cez deň. Tieto zásady spánkovej hygieny nám pomáhajú udržiavať náš vnútorný spánkový cyklus a vyplavovanie hormónov, ktoré následne ovplyvňujú naše schopnosti sústredenia a aj pamäti. Dennú aktivitu môžeme podporiť čajmi s obsahom ginka, maté, alebo môžeme vyskúšať preparáty s ich obsahom. Pri poruchách sústredenia a pamäti je vhodné vylúčiť úplne alkohol. Ak sú tieto problémy výrazné a ovplyvňujú našu dennú činnosť /prácu, je vhodné kontaktovať lekára a po vyšetrení je možnosť aj predpisu liekov, ktoré sú na tieto problémy určené (napr. Cavinton, Tanakan)

Posledným pretrvávajúcim symptómom sú závraty. Tie sú u rôznych ľudí rôzne. Najčastejšie je to pocit akoby neistoty v priestore - plávania na lodi. U ďalšej skupiny je to pocit ako na kolotoči. Niekomu to trvá celý deň, u niekoho len v určitej polohe alebo po zmene polohy sed/ľah, sed/stoj, prípadne pri predklone a otáčaní hlavy. Často sa k tomu pridáva aj hučanie či pískanie v uchu/ušiach alebo pocit zaľahnutia v uchu, zhoršeného sluchu. V prípade pretrvávania týchto príznakov je vždy vhodné vyšetrenie - na ORL a u neurológa. Je to dôležité k stanoveniu, ktorá časť je poškodená (periférna x centrálna), aby mohla byť nasadená vhodná liečba.

Do vyšetrenia môžete doma skúsiť vitamíny s ginkom (napr. Revitanerv strong) a tréning stability. Na tréning stability je vhodné si vziať nestabilnú podložku (napr. väčší vankúš) a striedavo stúpať nohou na vankúš a druhou na zem a potom nohy vymeniť. Pri tomto cviku je vhodné si vybrať nejaký predmet pred nami, na ktorý sa budeme behom cviku sústrediť. Pokračujeme s oboma nohami na nestabilnej podložke a prenášame váhu z jednej na druhú. Ďalšie cviky sa potom pridávajú v závislosti od typu závratu. 

V prípade pretrvávania príznakov je vhodné kontaktovať praktického lekára telefonicky. Včasná liečba symptómov je dôležitá pre zlepšenie ďalšej kvality života a predchádzanie neskorších komplikácií.  


REZERVÁCIA EMAILOM
neuroklinikamb@gmail.com 
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky